Egypt - Káhira

Egypt - Káhira

Egypt - Káhira

Káhira je největším městem Afriky a duchovním centrem celého arabského světa. Káhira má mnoho tváří. Je to hektické a hlučné město, skutečné souměstí, které postupem času pohltilo další miliónová města Gízu a Šubrá al-Chajma, stejně tak jako řadu dalších předměstí. Vznikla tak obrovská Velká Káhira. Kolik lidí v Káhiře skutečně žije, neví snad nikdo. Je to možná až 20 miliónů. V roce 1969 slavila Káhira tisící výročí od svého založení. V roce 969 dobyl Džauhar, jeden z fátimovských vojevůdců, pro svého chalífu celý Egypt a položil základní kámen nového města Al-Káhira - Vítězná. Největší slávu prožívala Káhira za vlády Mamlúků v letech 1250 – 1517. Sultáni milovali nádheru a mohli si ji dovolit, protože jim obchod s Asií přinášel pohádkové zisky. Po vpádu Osmanů v roce 1517 se stalo z Káhiry celkem bezvýznamné provinční hlavní město. Nový vzestup začal až s nástupem Muhammada Alího k moci v roce 1805. Jeho alabastrová mešita na citadele byla pouze počátkem rozsáhlé stavební činnosti. V roce 1898 vyrostly na perifériích Káhiry nové městské čtvrti v závratném tempu a v evropském stylu. Poloha čtvrtí Zamálik, Dokkí a Garden City jasně ukazuje, které části města si Evropané oblíbili k bydlení. Stejné oblasti zvolil prezident Násir ke stavbě reprezentačních sídel státních institucí mladé Arabské republiky Egypt. Symbolem její architektury se stala 187 metrů vysoká Káhirská věž.

Střed moderní Káhiry tvoří rozlehlé náměstí Majdán at-Tahrír. Na jižní straně náměstí stojí budova mrakodrapu Mugamma. Je zde 14 pater úřadů radnice z doby prezidenta Násira. Naproti je v malém paláci z 19. století Americká univerzita. Vpravo od Mugamma stojí bílá vila v koloniálním stylu, kdysi sídlo ministerstva zahraničních věcí. Proti němu stojí budova Arabské ligy. Přímo na ni navazuje komplex hotelu Nile Hilton. Na své cestě Káhirou k severu se Nil rozděluje do kanálů obtékajících ostrovy Roda a Gezíra. Charakteristickým znakem ostrova Gezíra je 187 metrů vysoký lotosový květ, tzv. Káhirská věž. Byla postavena v letech 1957 – 1962 za pomoci Sovětského Svazu.

Ze tří pohádkových měst islámského Orientu, z Káhiry, Damašku a Bagdádu, zůstala jenom Káhira ušetřena zničujících nájezdů Mongolů, a mohla si tak uchovat své středověké jádro. Mešity a paláce staré Káhiry jsou stále ještě nádherné. Přesto jim na mnoha místech hrozí zkáza. Stavby byly po desetiletí zanedbávány, v poslední době stoupá ve městě hladina spodní vody. Velké škody také napáchalo zemětřesení v roce 1992. Centry nejdůležitějších pamětihodností jsou v oblasti fátimovské Káhiry: bazar Khan el-Khalili, mešita Al-Azhar a mešity mezi branami Báb el-Futúh a Báb az-Zuwajla, dále pak okolí citadely a Mrtvé město.

Káhira - prohlídka podrobněji